کارسوق در واقع به محتوای کارگاهی – استعدادی خانه استعدادسنجی اطلاق می‌شود. خانواده کارسوق‌ها بسیار متنوع است به صورتی که تلاش شده است تمام رشته‌ها را در بربکیرد و دانش‌آموز با طی کردن مسیر کارسوق‌ها با فضا‌های متنوعی که در آن رشته وجود دارد آشنایی و تجربه زیسته بسیار کم ولی با اهمیتی را به دست آورد.

در ادامه شما با عناولین کارسوق‌های ما و توضیح مختصری درباره هر یک از آن‌ها آشنا خواهید شد.

تار و پود:
در این کارسوق تلاش شده است در کنار استفاده کردن از مفهوم تار و پود، دانش‌‌آموزان با خط بنایی نیز آشنایی پیدا کنند. دست‌ورزی یکی از مهارت‌هایی است که با این فعالیت رشد پیدا کرده و افزایش پیدا می‌کند.

نجات تیله:
یکی از کارسوق‌هایی که نسبت به دیگر کارسوق‌ها سهم بیشتری از خلاقیت را به خود اختصاص داده است کارسوق نجات تیله است. فرایند کار به این صورت است که دانش‌آموزان با استفاده از ابزاری که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد باید مسیری را برای عبور تیله طراحی کنند.
دانش‌آموزان در کنار محک زدن هوش فضایی و خلاقیت خود یک تجربه بسیار ساده در زمینه ساخت سازه و مهندسی تجربه خواهند داشت. از جایی که ابزار و مواد بسیار محدودی در اختیار دانش‌آموزان قرار داده می‌شود آن‌ها با چالش مدیریت منابع نیز رو به رو هستند.

آب رو:
اختیار دانش‌آموزان انواع مختلفی از مواد اولیه قرار داده می‌شود ولی آن‌ها باید با توجه به نیاز خود از بین آن‌ها مواد مورد نیاز خود را پیدا کرده و تنها آن‌ها را بردارند و قایق خود را بسازند.
دانش‌آموزان در این پروژه علاوه بر آشنایی با مفاهیم علمی به صورت عملی؛ مدیریت منابع را تجربه خواهند کرد به صورتی که باید با توجه به نوع مسابقه‌ای که در پیش دارند قایق خود را طراحی کرده و از مواد اولیه استفاده نمایند.

میخ و نخ:
در این کارسوق دانش‌آموزان با استفاده از یک تیکه چوب، نخ و میخ تابلویی خواهند ساخت. چالش اصلی آن‌ها در این کارسوق استفاده درست از ابزار است.

برج کاغذی:
دانش‌آموزان شاید در ابتدا کارسوق برج کاغذی را جدی نگیرند ولی بعد از شروع و درگیر شدن با ساخت برج از سختی این کار آگاه خواهند شد. در این فعالیت دانش‌آموزان آشنایی اولیه با مهندسی پیدا کرده و از سمتی نیز بدون خلاقیت و ابتکار در این کارسوق خبری از پیروزی نخواهد بود.

مزایده:
در این کارسوق دانش‌آموزان به صورت فعال با بسیاری از مفاهیم همانند مدیریت منابع، کنترل بازار، اقتصاد و… آشنا خواند شد. فرایند کار به این صورت است که مقداری منابع به عنوان پول در اختیار هر گروه از دانش‌آموزان قرار می‌دهیم و گروه‌ها باید برای خرید الماس‌هایی که در بازار به فروش می‌رسند با یک دیگر به رقابت بپردازند.

کارگروهی:
کارسوق کارگروهی متشکل از تعدادی فعالیت گروهی است که به سبک مسابقات المپیک برگزار شده و دانش‌آموزان به صورت گروهی در آن به رقابت با یک‌دیگر خواهند پرداخت. در این مسابقه‌ها هوش‌های فردی، هوش کلامی و مهارت‌های کارگروهی دانش‌آموزان درگیر خواهد شد.

تصویر سازی:
دانش‌آموزان طی فرایندی به صورت ابتدایی با مفهوم کلاژ آشنا شده و در ادامه در اختیار آن‌ها تصاویر ناقصی قرار داده می‌شود که آن‌ها باید با استفاده از دکمه و… این تصاویر را کامل کنند.

پرورش کمپست:
کارسوق پرورش کمپست درآمد و پیش زمینه‌ای برای کارسوق کشت و کار است. در این کارسوق دانش‌آموزان در ابتدا با روش کمپست کردن مواد آشنا شده و آموزش می‌بینند که چگونه با روش کمپست کردن مواد دور ریز خود را کاهش بدهند و برای کشت گیاهان از آن استفاده نمایند.

رادیو نمایش:
در اختیار دانش‌آموزان چند نمایش‌نامه قرار داده می‌شود که آن‌ها بعد از انتخاب کردن یکی از آن‌ها باید آن نمایش نامه را به صورت صوتی اجرا کرده و صداهای مورد نیاز خود مانند صدای دویدن اسب یا باز شدن در را بسته به نبوغ و خلاقیت خود تولید کرده و در انتها یک فایل صوتی آماده کرده و در کلاس به داستان آن گوش خواهیم داد.

هزارتو:
کارسوق هزارتو یک چالش جدی برای هوش فضایی دانش‌آموزان خواهد بود. در این کارسوق با انواع هزارتوها آشنا شده و طی مسابقه‌ای دانش‌آموزان باید برای گروه‌های رقیب هزارتوهایی طراحی کنند و آن‌ها را به چالش بکشند.

 

کشت و کار:
کارسوق کشت‌وکار از آن جایی که ارتباط مستقیم با هوش طبیعت گرای دانش‌آموزان دارد با دیگر کارسوق‌ها متفاوت است. در این دست فعالیت‌ها مسئولیت پذیری، دانش‌آموزان ارتباط با طبیعت و صبر را تجربه خواهند کرد. مسئولیت پذیری آن‌ها تقویت خواهد شده به این علت که موجود زنده‌ای به آن‌ها سپرده خواهد شد و از سمتی برای این که نتیجه کار خود را به دست بیاورند به زمان نیاز هست از این رو صبر کردن را نیز تجربه خواهند کرد.

ربات هیدرولیک:
دانش‌آموزان در کارسوق ربات هیدرولیک به صورت فعال و مستقیم با مفهوم فشار مایعات آشنا شده و خودشان باید یک بازوی هیدرولیکی بسازند و در ادامه با یک دیگر به رقابت و مبارزه بپردازند.

شکست رمز:
این کارسوق دارای یک زمین بازی می‌باشد که گروه‌ها بر روی آن با یک دیگر خواهند جنگید. برای این که جاسوس‌های هر تیم بتوانند مختصات پایگاه‌های نظامی دشمن را به توپ‌خانه بدهند نیاز است با استفاده از توابع زبان رمزی تیم خود را بسازند.

دوستان سعدی:
در کارسوق دوستان سعدی دانش‌آموزان در قالب رقابت با حکایت‌های گلستان سعدی آشنا خواهند شد. به این صورت که دانش‌آموزان بعد از گروه بندی باید باید به صورت شانسی یکی از کارت‌های حکایت‌های بازی را جدا کرده و کارهای خواسته شده را با توجه به حکایت انجام بدهند.

تصفیه آب:
یکی دیگر از کارسوق‌هایی که با هوش طبیعت گرا ارتباط مستقیم دارد کارسوق تصفیه آب است. ابتدا دانش‌آموزان را با روش‌های تصفیه آب آشنا کرده و در ادامه آن‌ها باید دستگاه تصفیه آب خود را با ابزاری که در اختیارشان قرار می‌گیرد بسازند. در انتها هر گروهی که آب زلال‌تر و خالص‌تر را به دست آورد برنده خواهد بود.

تصاویر جنگ:
در اختیار هر گروه از دانش‌آموزان یک دسته تصویر جنگ قرار می‌دهیم. این تصاویر متعلق به چندین جنگ نزدیک به یک دیگر می‌باشد که دانش‌آموزان در ابتدا باید آن‌ها را بر اساس جنگ تشخیص داده و برای هر دسته از عکس‌ها یک داستانی را روایت کنند.

پارلمان:
وقت آن رسیده دانش‌آموزان تصمیم‌های بزرگی بگیرند! در این کارسوق دانش‌آموزان در قالب نمایندگان مجلس می‌باشند و باید درباره لایحه‌های کشور تصمیم گرفته و هر کدام که رای بیشتری آورد را تصویب کنند. با هر تصمیم شاخص مانند رضایت مردم، اقتدار و… تغییر خواهند کرد که شرایط را برای مجلس جوان سخت‌تر یا آسان‌تر خواهد کرد.

Flip book:
فیلیپ بوک از آن دست کارسوق‌هایی است که ممکن است دانش‌آموزان را مدت زیادی به خود مشغول کند به صورتی شاید حتی بیرون از کلاس نیز به ساخت فلیپ بوک بپردازد.
فیلیپ بوک در واقع کشیدن فریم به فریم روی کاغذ است به صورتی که اگر تمام این کاغذ‌ها را پشت سر هم نمایش بدهیم همچون یک فیلم خواهد بود. در واقع فیلیپ بوک یک تکنیک قدیمی ساخت انیمیشن بوده است.

شعر المثل:
در راستای آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با ضرب‌المثل‌ و شعر‌های زبان فارسی مسابقه‌ای طراحی شده است که آن‌ها باید به ظاهر و مفهوم شعر‌ها توجه کرده و کارهای لازم را انجام دهند تا بر دیگران پیروز شوند.

تشریح کلیه:
تشریح کلیه ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین راه است که دانش‌آموزان تجربه‌ای در فضای علوم تجربی و تشریح به دست بیاورند. در این فعالیت گام به گام دانش‌آموزان کلیه را تشریح کرده و با بخش‌های آن آشنا می‌شوند.

سه نما:
یکی از چالشی‌ترین‌ها برای هوش فضایی همین کارسوق سه‌نما است.

هوا رو:
دانش‌آموز با مفاهیمی مانند مرکز ثقل، وزن، کنترل فشار هوا و… در این کارسوق به صورت مستقیم رو به رو خواهد شد و برای برطرف کردن موانع مقابل خود باید تلاش کند از این مفاهیم استفاده کند.

استاپ موشن:
استاپ موشن یکی از قدیمی‌ترین تکنیک‌ها برای تولید انیمشین و محتوا است. در این کارسوق دانش‌آموزان کلیپی با تکنیک استاپ موشن خواهند ساخت.

لانه پرنده:
علاقه‌ی هیچ چیز بدون درگیر شدن و ایجاد دغدغه در دل کسی ایجاد نمی‌شود. کارسوق لانه پرنده سری فعالیتی است برای جلب کردن توجه دانش‌آموزان به حیوانات و طبیعت.

استراتژی برد:
راه‌های مختلفی برای پیروز شدن وجود دارد. در این کارسوق دانش‌آموزان یاد می‌گیرند با استفاده از هوش منطقی دیگر برای پیروزی به دنبال شانس نباشند.

قصر ذهن:
یکی از بهترین تمرین‌ها و فعالیت برای تقویت هوش فضایی و حافطه همین کارسوق قصر ذهن می‌باشد.

لیگ ریاضی:
عالمی به هزار نفر گفت به تو یک سکه طلا می‌دهم تا برای من گلی که بر روی آن کوه می‌روید را بیاوری اما هیچ کسی قبول نکرد. روزی عالم در میان شهر با صدای بلند گفت هرکسی اولین نفری باشد که آن گلی که بر روی آن کوه می‌روید را‌ بیاورد این یک سکه طلا را به او خواهم داد و دید هزار نفر برای آب آوردن با یک دیگر به رقابت پرداختند.
شاید ریاضی درسی باشد که دانش‌آموزان از آن فرار کنند ولی در یک رقابت سنجیده همه خود را با این درس درگیر خواهند کرد.

تفاوت و برتری آزمون‌های خانه استعدادسنجی در این که بومی شده هستند بدون این که به علمی بودن آن‌ها ضربه‌ای وارد شده باشد.

به عنوان مثال در سوالات آزمون سبک یادگیری وارک از فرد سوالاتی پرسیده می‌شود که در ایران افراد کمی آن وضعیت را تجربه کرده‌اند و این دست از سوال‌ها باعث خواهد شد میزان خطای تحلیل و نتیجه بالا برود. از این رو کوشیده شد تا سوال‌‌های آزمون وارک تا جایی که امکان دارد و به آزمون آسیب وارد نمی‌کند بومی شده تا مخاطب ایرانی ارتباط بیشتری برقرار کرده و تحلیل درست‌تری برای او صادر شود.

🔆آزمون مسیر:

آزمونی همراه با خروجی معرفی شغل و رشته! آزمون مسیر شامل 12 آزمون می‌باشد و بعد از این که دانش‌آموزان تمام این آزمون‌ها را پشت‌سر گذاشتند برایشان کارنامه‌ای صادر خواهد شد که در آن در کنار توصیه‌هایی برای شناخت بهتر خود لیستی از مشاغلی که می‌تواند برای او مناسب باشد را در اختیارش قرار خواهد داد.

 

🔆آزمون دقت و توجه:

شاید بتوان گفت دقت و توجه دروازه ورودی اطلاعات به مغز هستند و از الزامات تفکر و شناخت.به معنایی دقت و توجه علاوه بر این که اطلاعات و شناخت ما نسبت به محیط اطراف را افزایش خواهد داد، روی مهارت‌ها و خصوصیات دیگرِ ذهنی مانند خلاقیت، حافظه، تفکر نقاد، تفکر واگرا و… هم تاثیر مثبت خواهد گذاشت و بی‌گمان از ویژگی‌هایی است که در موفقیت انسان تاثیر بسازیی خواهد داشت. عوامل متعددی روی این شاخصه ذهنی موثر هستند و نمی‌توان به سادگی و با قاطعیت درباره عوامل موثر در دقت و راه‌هایی که به افزایش آن کمک می‌کنند نظر داد اما بی‌گمان تکنیک‌ها و تمرین‌های متعددی که تا به حال ابداع شده‌اند در افزایش دقت موثرند و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. این آزمون بر پایه نقاط ضعف بنا شده است و بعد از شناسایی نقاط ضعف تلاش شده است راهکارهای عملی برای بهبود و رفع این نقاط ضعف داده شود.

 

🔆آزمون mbti :

هدف MBTI این است که به پاسخ دهندگان اجازه دهد شخصیت خود را در جنبه‌های مختلف از جمله نقاط قوت، ضعف ، ترجیحات شغلی، سازگاری با افراد دیگر و… بیشتر کشف و درک کنند.  نوع شخصیتی هیچ فردی “بهترین” یا “بهتر” از شخصیت های دیگر نیست. این ابزاری نیست که به دنبال اختلال عملکرد یا ناهنجاری باشد. در عوض ، هدف آن صرفا  کمک به شما به منظور یادگیری بیشتر در مورد خودتان است.

 

🔆آزمون هوش‎های چندگانه:

گاردنر در نظریه هوش های چندگانه سعی كرده است تا حوزه استعدادهای انسان را به آن سوی مرزهای IQ بكشاند. گاردنر معتقد است كه هوش با توانایی تحلیل و نیز برخورداری از كارایی در محیطی طبیعی و واقعی ارتباط دارد. پس از این مفهوم هوش به مقوله گسترده تر و كاربردی تر تبدیل شد و ابهام و رازگونگی آن از میان رفت،به پدیده ای عملی تغییر شكل یافت و نقش آن به طرق مختلف در زندگی مردم مشاهده شد.

 

🔆آزمون عادات مطالعه:

پرسشنامه این آزمون دارای ۴۵ سوال است و پاسخ ها در یک مقیاس ۳ درجه‌ای (همیشه یا اکثر اوقات، بعضی اوقات، بندرت یا هرگز) تهیه شده است. هدف از ساخت این آزمون، کمک به دانش آموزان و دانشجویان برای آگاهی از سبک مطالعه خود و در صورت لزوم هدایت آن‌ها به سمت تغییر یا اصلاح عادت های مطالعه‌شان است.

 

🔆آزمون سبک‌های یادگیری:

هدف این آزمون در قدم اول،آشنا کردن شما با سبک یادگیری خودتان است و در مرحله بعد با ارائه راهکارها و توصیه‌ها، شما را در قدم برداشتن هر چه بهتر در این مسیر راهنمایی کند.

نقطه قوت و اصلی بسته استعدادسنجی، پرونده‌ استعدادی آن است که در انتهای طرح و بعد از گذراندن تمامی مراحل برای هر دانش‌آموز صادر خواهد شد. این کارنامه تحلیلی بر تمامی اقدامات و نتایج آزمون‌های فرد است که در کنار تحلیل وضعیت دانش‌آموز پیشنهاد انتخاب رشته نیز به او خواهد داد.

برای دریافت فایل نمونه کارنامه بر روی لینک کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طرح استعدادسنجی و دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر در ساعات 10 تا 18 تماس حاصل فرمایید.

09366121379