8نکته درباره‌ی سبک‌های یادگیری وارک که باید بدانیم!

8. قبل از هر چیزی، در همین ابتدا باید این نکته را متذکر بشوم که سبک یادگیری وارک همان‌قدر که می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند همان‌قدر هم می‌تواند آسیب‌زا یا لااقل بی‌استفاده باشد! در ادامه، بیشتر در این باره توضیح می‌دهم.

اگر با وارک آشنا هستید بهتر است مورد 7 و 6 را نخوانید.

7. مدل سبک یادگیری وارک توسط نیل فلیمینگ (Neil Fleming) مطرح شده است که متشکل از 4 سبک است:

 

سبک یادگیری تصویری(Visual):

افرادی که سبک یادگیری آن‌ها دیداری است با استفاده از تصاویر، نمودارها، اشکال، نقشه‌ها و زبان بدن بهتر یاد می‌گیرند.

سبک یادگیری شنیداری‌‌(Aural):

افرادی که سبک یادگیری آن‌ها شنیداری است با استفاده از گوش دادن و آموزش‌های شفاهی نظیر شنیدن سخنرانی و یا توضیحات شخص دیگری بهتر یاد می‌گیرند.

سبک یادگیری نوشتاری‌‌-خوانداری(Read-write):

افرادی که سبک یادگیری آن‌ها نوشتاری-خوانداری است، با متون و کلمات ارتباط بهتری برقرار می‌کنند. این افراد معمولاً در زمینه‌های تحصیلی موفق‌تر از سایرین عمل می‌کنند.

سبک یادگیری عملکردی(Kinesthetic):

افرادی که سبک یادگیری آن‌ها حرکتی است، زمانی بهتر یاد می‌گیرند که کاری را به صورت عملی انجام دهند و یا تئوری را تبدیل به عمل کنند.

 

6. به بیانِ مدل وارک به طور کلی اغلب ما دارای ترکیبی از این سبک‌های یادگیری هستیم و کم‌تر می‌توان فردی را پیدا کرد که فقط یکی از این سبک‌ها، سبک غالب او باشد، حتی ممکن است سبک یادگیری بعضی از افراد ترکیب هر 4 سبک بیان شده باشد.

 

5. همانطور که چندین بار در طول این متن تکرار شد سبک یادگیری وارک یک “مدل” است. در شاخه‌های مختلف علمی، از “مدل‌ها” برای شبیه‌سازی و ساده‌سازی یک فرآیند پیچیده استفاده می‌شود. مثلا برای توضیح ساختمان یک اتم، معمولاً از مدل اتمی بور (bohr) استفاده می‌کنند.

همه ما می‌دانیم که ساختمان اتم به این سادگی‌ها نیست و شاید از درک و تصور درست آن عاجز باشیم، ولی این مدل به ما کمک می‌کند که یک فهم کلی از ساختمان اتم پیدا کنیم و مفاهیم مختلف مربوط به آن را درست‌تر درک کنیم.

یادگیری هم یکی از این فرآیندهای پیچیده‌ای است که دانشمندان هنوز هم نتوانسته‌اند آن را به درستی کشف و درک و تشریح کنند.

 

4. در زمینه‌ی سبک یادگیری، پژوهش‌های متنوعی انجام شده است و تا به حال بالغ بر 70 مدل مختلف برای آن طرح شده است که وارک یکی از این 70 مدل است.

 

3. با وجود کاستی‌ها و نارسایی‌هایی که وارک دارد اما از ساده‌ترین و عملی‌ترین مدل‌هایی است که در این زمینه وجود دارد و دانش‌آموزان به کمک آن راحت‌تر می‌توانند سبک یادگیری خود را شناسایی کنند و در زمینه‌های تحصیلی به موفقیت برسند. اما باید به این موضوع توجه داشته باشند که یادگیری آن‌ها از طریق هر 4 روش به دست می‌آید و سبک یا سبک‌های یادگیری غالب آن‌ها نشان‌دهنده روشی است که باید بیشتر از روش‌های دیگر روی آن سرمایه‌گذاری کنند.
نتایج این آزمون وحی منزل نیستند و این که مثلا اگر سبک یادگیری غالب شما تصویری باشد به این معنا نیست که دیگر به سبک یادگیری خوانداری-نوشتاری نیاز ندارید. شما به همه 4 روش یادگیری نیاز دارید و چه بسا در برخی موقعیت‌ها با ضعیف‌ترین سبک یادگیری خود بتوانید بهتر بیاموزید اما قطعا در بسیاری از موارد نتایج این آزمون می‌تواند به کمک شما بیاید.

2. شاخص‌های وارک سعی در نشان دادن چگونگی فرآیند مطالعه مطلوب شما دارد و نمرات شما در این آزمون قابل مقایسه با دیگران نیست. به همین دلیل می‌توان گفت نتایج این آزمون ارتباطی با هوش عمومی ندارد.

 

1. در چندین تحقیق مختلف که در چند دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شد، سبک یادگیری غالب دانشجویان رشته پزشکی خوانداری-نوشتاری گزارش شد، در حالی که شاید انتظار اولیه ما این باشد که سبک یادگیری عملکردی در آنان بارزتر باشد، یکی از عللی که میتوان برای این موضوع برشمرد همین نکته است که در اغلب ساختارهای آموزشی به واسطه تمرکزشان بر متن، کسانی که سبک یادگیری خوانداری-نوشتاری دارند احتمال موفقیت بیشتری دارند. در مقابل، کسانی که دارای سبک یادگیری عملکردی هستند در بسیاری از موارد سرکوب می‌شوند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
Subtotal 0 تومان